+32℃
Trgovina 0

V košarici ni izdelkov.

Celjski godalni orkester – ob 80-letnici delovanja

Kdaj: 25. 6. 2025 19:00 - 25. 6. 2025 21:00

Kje: Cerkev sv. Martina Laško

Festival Romanica Antiqua Laško s svojim programom vsebinsko zaokroža romanske arhitekturne bisere z organizacijo koncertov, poletne šole in delavnic.

 

Celjski godalni orkester združuje ljubitelje glasbe, ki jim je skupna želja, da ob svojih poklicih, v katerih uspešno delujejo, izlijejo del svoje duše tudi z govorico instrumentov, ker verjamejo v svet tonov in v njihovo lepoto, v zven, ki gre od človeka k človeku in ki zaniha strune, ki povezujejo ljudi. Orkester neprekinjeno deluje od leta 1945 in poleg rednih abonmajskih koncertov v Celju gostuje po domovini in tujini (Italija, Madžarska, Nemčija, Hrvaška, Avstrija, Velika Britanija) in snema za različne radijske in TV hiše. Posnel je več plošč ter prejel številna pomembna priznanja, dve nagradi na mednarodnem tekmovanju v Kerkradeju (Nizozemska) ter Zlati celjski grb, najvišje priznanje Mestne občine Celje. Z orkestrom sodelujejo ugledni domači in tuji solisti, dirigenti in skladatelji. Nenad Firšt (Zagreb, 1964) je umetniški vodja in dirigent Celjskega godalnega orkestra od leta 1988. Po študiju kompozicije in violine na Akademiji za glasbo v Ljubljani je deloval kot violinist zagrebškega godalnega kvarteta Sebastian in umetniški vodja glasbene dejavnosti na Zavodu Celeia Celje, zaposlen pa je kot generalni sekretar Zveze Glasbene mladine Slovenije. Do sedaj je bilo na koncertih in festivalih v Evropi, Severni in Južni Ameriki, Aziji in Avstraliji predstavljeno več kot stopetdeset Firštovih solističnih, komornih in simfoničnih skladb, ki so posnete na štiridesetih ploščah uglednih domačih in tujih umetnikov in ansamblov. Za svoje delovanje je prejel več nagrad in priznanj, med drugimi Prešernovo nagrado Akademije za glasbo v Ljubljani, Prešernovo nagrado občine Celje, leta 2009 nagrado Prešernovega sklada za skladateljski opus in leta 2019 Kozinovo nagrado za zaokroženi godalni opus. Od leta 2010 do 2022 je bil predsednik Društva slovenskih skladateljev.

Orkester letos praznuje 80-letnico svojega delovanja.

 

Vljudno vabljeni!

Doživi Laško in se prijavi na naše e-novice

Sledite nam na Instagramu @lasko_slovenia

Spletno mesto uporablja piškotke za pravilno delovanje spletne strani in izboljšanje vaših izkušenj. Več informacij najdete v Politiki o piškotkih .