Spletno mesto uporablja piškotke za pravilno delovanje spletne strani in izboljšanje vaših izkušenj. Več informacij najdete v Politiki o piškotkih .
Celje
Kako je rodno Celje videla Alma? Ustavimo se pri njenem kipu in se ozrimo naokoli! Vstopimo v Turistično informacijski center in Almo spoznamo interaktivno, v MCC pa si jo oglejmo na ilustracijah. V Pokrajinskem muzeju potujmo z njo na razstavi Alma M. Karlin Poti.
Železniška postaja in kip Alme Karlin
Krekov trg
Vstopite in izstopite z vlaka tam, kjer so se začenjale in zaključevale poti Alme Karlin. Stopite v korak z njo pri njenem kipu. Alma drži v roki kovček s svojim pisalnim strojem. Kip, postavljen ob 120-letnici njenega rojstva, je delo Vaska Četkoviča.
Namig: Fotografirajte se z Almo in objavite fotografijo na družbenih omrežjih z značkami @visit.celje in @lasko_slovenia
Celjski dom
Krekov trg 3
V nekdanjo Nemško hišo, zgrajeno v novogotskem slogu med letoma 1905 in 1907, Alma zaradi nacionalnih napetosti v mestu in med slovensko in nemško vejo svoje rodbine ni vstopala, si je pa kot dekle, željno družbe, želela, da bi bilo tudi njej dovoljeno prihajati sem na ples.
Namig: V kleti Celjskega doma (vstop iz stranske ulice) je vsak dan od 9:00 -17:00 odprta Tropska hiša, kjer domujejo tudi živali, kakršne je Alma srečevala na poteh po svetu.
Spominska plošča
Ljubljanska cesta
Na mestu, kjer je danes parkirišče, so ostanki obzidja, čigar začetki segajo že v čas antične Celeie. V hiši na t.i. ljubljanskih vratih mesta se je leta 1889 rodila Alma Karlin. V kleti hiše, ki je bila porušena v času druge svetovne vojne, je Almin oče našel nagrobnik rimskega vojščaka.
Namig: Antični čas Celja predstavlja razstava Celeia – mesto pod mestom v bližnjem Knežjem dvoru.
Narodni dom
Trg celjskih knezov 5a
V neposredni bližini Almine rojstne hiše je bila med letoma 1895 in 1897, zgrajena stavba, ki je bila v tedanjem zaostrenem boju proti ponemčevanju mesta velik simbol slovenstva. Alma Karlin v svojih avtobiografijah omenja, da so zaradi trenj ob dogodkih v Narodnem domu zapirali žaluzije v njenem domu, bila pa je tudi priča tragičnega dogodka s streljanjem.
Pokrajinski muzej Celje
Stara grofija, Muzejski trg 1
Stalna razstava Alma M. Karlin Poti osvetljuje življenje in delo velike popotnice. Na razstavi so na ogled predmeti, ki jih je prinesla s poti okrog sveta. V Stari grofiji, nekdanjem upravnem poslopju Celjskih grofov, so na ogled tudi druge razstave Pokrajinskega muzeja Celje.
Cerkev sv. Maksimilijana
Mariborska cesta
Alma Karlin se je rodila 12. oktobra 1889, ko goduje tudi Sv. Maksimilijan, prvi celjski škof. Oče Jakob Karlin, upokojeni major avstroogrske armade, je pričakoval sina, ki bi ga imenoval Maksimilijan. Ko se je rodila deklica, je dobila polno krstno ime Alma Ida Vilibalda Maksimiliana. Cerkev svetega Maksimilijana v Celju je bila zgrajena proti koncu 15. stoletja.
Mladinski center Celje
Mariborska cesta 2
V centru je razstava ilustracij ALMA avtorice Sare Filipovič. Vizualna umetnica je ilustracije ustvarjala tudi z navdihi blogerskih zapisov Zale Bojović, učiteljice iz Celja, ki se je leta 2019 odpravila na pot, na kakršno se je Alma Karlin odpravila sto let prej. Za vsako destinacijo, ki jo je obiskala Zala, je Sara narisala razglednico. Podobe potujoče Alme so v MCC dobile prostor na velikih panojih.
Prešernova ulica
Ulica Alminega otroštva se je tedaj imenovala Rotovška ulica. Almini spomini so zaznamovani s špecerijo Pri Ferjenu, kamor naj bi jo vodila prva samostojna pot in kamor je vstopala v spremstvu svoje varuške Mimi.
Namig: Če bi živela danes, bi se Alma na Prešernovi ulici zagotovo ustavljala v japonski restavraciji Otoki. Japonska je bila ena od njenih najljubših dežel! Morda bi si privoščila tudi kavo z imenom Ambiciozna kava, ki jo na Prešernovi ulici ponuja KofeIn Park.
Aškerčeva ulica
Ulica, kjer je živela Almina teta Ida Baš in kamor je Alma pogosto prihajala na obisk, se je v času njenega otroštva imenovana Vrtna ulica. Na notranjem dvorišču ulice so še danes manjši vrtovi sredi mestnega jedra.