Projekt ponovne oživitve turističnih, športnih in izobraževalnih vsebin ribnika Marof

Območje ribnika Marof s širšo okolico spada v Naturo 2000 in predstavlja biser v slovenskem prostoru tako na področju naravnih danosti kot na področju bogate kulturne dediščine.

V okviru slednje je poleg pomembnih keltskih in rimskih artefaktov mednarodno poznana tudi nekdanja Kartuzija Jurklošter, katere delovanje so pomembno zaznamovali ustanovitelji in podporniki iz vrst evropske plemiške elite. V njej je delovalo nekaj izjemnih priorjev, ki veljajo za najuglednejše izobražence srednjeveške Evrope. Močno je povezana tudi z eno najlepših srednjeveških ljubezenskih zgodb – z Veroniko Deseniško in Friderikom II. Celjskim. Povezana pa je tudi z ribnikom Marof, katerega ponovna oživitev je ključna vsebina projekta – Kartuzija Jurklošter je za časa njenega delovanja od Celjskih namreč pridobila tudi pravico do ribolova na ribniku Marof ter na območju Gračnice in Savinje – od izliva Gračnice vanjo do Zidanega Mostu, kar je danes v upravljanju Ribiške družine Laško. Ribe so bile pri prehrani kartuzijanov zelo pomembne, saj po svojih redovnih pravilih ne uživajo nobenega drugega mesa.

Naravna privlačnost Nature 2000 in odlične zgoraj opisane zgodbe kulturne (in v njenem okviru tudi kulinarične) dediščine omogočajo nadgradnjo trajnostnega turizma (v SWOT-u Strategije lokalnega razvoja za lokalno akcijsko skupino za ribištvo Savinjske regije /LASR SR/ prepoznanega kot prednost) na ribniku Marof, a je to trenutno onemogočeno zaradi naslednjih, tudi v SWOT-u prepoznanih slabosti: ribnik je brez čistilne naprave, nepovezanost ključnih deležnikov v skupni turistični ponudbi in skupni promociji, nezadostno razvita dopolnilna ponudba, nizki finančni vložki za razvoj in promocijo akvakulture ter necelovita infrastrukturna opremljenost in dotrajanost infrastrukture za izjemna doživetja.

Partnerji smo v operaciji razvili učinkovite rešitve za zgoraj opisane slabosti, v katere smo vključevali tudi zapisane priložnosti v SWOT-u: visoka stopnja ohranjenega okolja in narave, sistematičen razvoj prepoznavnega ribiškega turizma z visoko dodano vrednostjo, razvoj priložnosti za (ne)formalna izobraževanja in butične dogodke, krepitev sodelovanja javnega in gospodarskega sektorja na lokalni in regijski ravni ter razvoj lokalne samooskrbne prehranske verige.

Z aktivnostmi projekta odpravljamo tudi nevarnosti neprivlačnega delovnega okolja za mlade, saj omogočamo spodbudno okolje za krepitev lokalnega gospodarstva in razvoj podjetniških idej tudi za mlade, hkrati pa večamo dostopnost turističnih, športnih in izobraževalnih storitev za podeželsko prebivalstvo.

Držimo pesti, da bo projekt odobren, s tem pa omogočeno tudi sofinanciranje v projektu zastavljenih aktivnosti, katerih rezultati bodo omogočili ponovno celostno oživitev ribnika Marof.

Doživi Laško in se prijavi na naše e-novice

Sledite nam na Instagramu @lasko_slovenia

Spletno mesto uporablja piškotke za pravilno delovanje spletne strani in izboljšanje vaših izkušenj. Več informacij najdete v Politiki o piškotkih .